Szyfon

Sklep z tkaninami szyfon

Sklep z tkaninami szyfon

Co to jest szyfon?

Szyfon to termin używany w odniesieniu do szerokiej gamy różnych rodzajów tkanin, które mają podobne właściwości. Materiał szyfon jest prześwitujący, co oznacza, że jest lekki i półprzezroczysty.
Dlatego ten rodzaj tkaniny był pierwotnie wykonany z jedwabiu i był zarówno drogi, jak i bardzo poszukiwany wśród kobiet z wyższej klasy w Europie i Stanach Zjednoczonych, kiedy został pierwotnie oznaczony w połowie XIX wieku. Termin „szyfon” jest po francusku i dosłownie tłumaczy się jako „materiał”. Jednak słowo to stało się synonimem każdego rodzaju lśniącej, przezroczystej tkaniny, która jest tkana w określonym stylu.

Szyfon metody produkcji

Szyfon jest produkowany różnymi metodami w zależności od rodzaju materiału, z którego utkany jest ten wyjątkowy rodzaj tkaniny. Dlatego bez względu na to, jaki materiał bazowy jest używany do produkcji tkaniny szyfonowej, po wyprodukowaniu tej przędzy tekstylnej tkanina ma jednolity wzór. Produkcja tkaniny szyfonowej jest często powolną i pracochłonną sprawą. Jednak do produkcji tej tkaniny można użyć zautomatyzowanych maszyn. Maszyny te muszą również pracować w stosunkowo wolnym tempie, aby uniknąć uszkodzenia gotowych cienkich tekstyliów.

Rodzaj tkaniny

Podsumowując ten rodzaj tkaniny jest używany głównie do produkcji odzieży damskiej. Ponadto szyfon jest bardzo delikatny, dlatego nie jest stosowany do projektowania odzieży na co dzień. Na przykład służy do produkcji koszul nocnych, strojów wieczorowych i karnawałowych, sukni szyfonowych lub bluzek przeznaczonych na specjalne okazje. Ponieważ jest półprzezroczysty, często używa się tkaniny szyfonowej do produkcji elementów, które są połączone z nieprzezroczystymi częściami stroju lub są nałożone na wierzch, aby nadać bardziej teksturowany, objętościowy lub delikatny wygląd stroju.

Szyfon i proces tkania

Szyfon to jest tak naprawdę proces tkania, w którym powstaje lekka tkanina o splocie płóciennym o lekkim połysku. Szyfonowy splot powoduje powstawanie małych fałd, które sprawiają, że tkanina jest nieco szorstka w dotyku. Dlatego te fałdy są tworzone za pomocą przędz krepinowych typu s-twist i z-twist. Przędze krepinowe są również skręcone znacznie mocniej niż standardowe. Następnie tkane w splocie płóciennym. Co oznacza, że pojedyncza nitka wątku naprzemiennie występuje nad i pod pojedynczą nitką osnowy. Przezroczystą tkaninę można utkać z różnych rodzajów tekstyliów. Zarówno syntetycznych, jak i naturalnych, takich jak jedwab, nylon, sztuczny jedwab lub poliester.

Jakie są zalety i wady używania szyfonu?

Szyfon to piękna, dekoracyjna tkanina, która ma wiele zalet:

 • dobrze się układa,
 • szyfon ma piękne drapowanie, dzięki czemu jest popularny w sukniach wieczorowych,
 • zachowuje też trochę własnej struktury, co nadaje tkaninie ładny charakter,
 • dobrze trzyma farbę,
 • szyfon jedwabny pięknie eksponuje kolory, zwłaszcza szyfon jedwabny, ponieważ włókna jedwabiu pochłaniają dużo barwnika,

Szyfon ma jednak również pewne wady:

Oto kilka wskazówek dotyczących szycia i rzeczy do zapamiętania na temat szyfonu.

 • trudny w pracy, śliska konsystencja szyfonu utrudnia pracę,
 • szyjąc szyfon, szwacze i rzemieślnicy pracują z tkaniną równomiernie i powoli,
 • używając maszyny do szycia, upewnij się, że używasz ostrej igły
 • tkanina może się łatwo strzępić i ciągnąć, ostra igła pomoże uniknąć tego w procesie szycia,
 • łatwo się strzępi chociaż nici szyfonu są bardzo mocne ze względu na ciasne skręty, łatwo się zahaczają i strzępią,
 • z czasem traci kształt.

Szyfon jedwabny traci kształt i może zwisać z upływem czasu i podczas użytkowania. Szyfon nylonowy i poliestrowy utrzymuje kształt nieco lepiej niż szyfon jedwabny. Podsumowując zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

polar plus dla dzieci
Sklep internetowy - sklepantex.pl
Sklep z tkaninami Warszawa
Sklep internetowy - bawelna-tkaniny.pl